Výhody nových videotechnologií z pohledu klienta

Výhody nových videotechnologií z pohledu klienta

Sdílet článek:

Kromě nesporných technických výhod, jako jsou vyšší rozlišení, citlivější snímače, lepší barevné podání, vylepšená práce se světlem, větší paměti a harddisky a vykonnější počítače, přinášejí současné technologie i řadu dalších zlepšení, přispívající k pohodlnější práci a hladšímu work-flow ať už při natáčení nebo postprodukci. Jsou to různé vychytávky, usnadňující především práci nám, kameramanům a střihačům. Jako příklady namátkou uvedu vestavěné vektroskopy a osciloskopy v kamerách, různé pomocníky ostření a stále logičtější a na uživatele orientované funkce a rozhraní střihových programů.

Najdeme ale i vylepšení, z jejich užitku může bezprostředně těžit i klient.

Na základě naší dosavadní praxe s bezpáskovým SD a HD záznamem, výkonným střihovým hardware a nejmodernějším postprodukčním software nasazeným při mnoha rozmanitých akcích bych mezi hlavní přínosy zařadil zejména:

  • možnost okamžitého přístupu k nahraným klipům a jejich rychlé a bezpečné přehrání. Při použití kazety se musel záznam přetáčet, najít správné místo, po té opět správně nastřihnout další záznam (aby nevznikla mezery v záznamu kvůli zachování kontinuity časového kódu), při čemž stále hrozilo nebezpečí přemazání původního záznamu (pokud byste zapomněli pásek převinout na konec posledního záznamu), nebo umazání jeho konce (neboť záznam začíná vždy kousek před místem, kde pásek zastavíte). Díky bezpáskovému ukládání do souborů, podobně jako je tomu na počítačích, získáváme okamžitý přístup k nahranému materiálu. Nyní můžeme na místě s klientem ihned, rychle, pohodlně a hlavně bezpečně záběry prohlédnout a zkonzultovat.
  • rychlý přenos dat z kamery do PC nabo na harddisk (tato výhoda se samozřejmě snižuje s tím, čím větší používáme rozlišení a tím pádem i narůstající objem dat – při klasickém SD rozlišení je však markantní). U páskového záznamu se data do PC přenášela v reálném čase, hodinový záznam tedy hodinu. Nyní je to otázkou pár minut, takže klient může daleko rychleji získat hrubý materiál nebo první verze sestřihu.
  • podobnou výhodu přinášejí vysoké rychlosti současných procesorů. Používáme sestavu s dvěmi 4-jádrovými Intel procesory o frekvenci kolem 3 GHz a exporty do výstupních formátů, na které bychom dříve čekali několik hodin, jsou nyní hotové v řádu desítek minut. U kratších projektů se délka pohybuje maximálně v minutách. I tím se zkracuje doba, kdy klient dostane svůj náhled či výsledný produkt.

Předáváním náhledů pomocí serveru, které využíváme již déle, se zkracuje doba přenosu informací a práce se opět zrychluje. Stačí klienovi poslet e-mail s odkazem, ten si po kliknutí soubor okamžitě stáhne. Distribuce mezi několika členy týmu (třeba i vzdálenými) je tak ve srovnání s posíláním materiálu na CD nebo DVD prostřednictvím messengera daleko jednodušší a efektivnější.

Titulní fotografie: Thomas William on Unsplash.

Sdílet článek:

Adobe, Apple nebo Avid?
Malý filmový profesní slovník

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Prosím, vyplňte toto pole.
Prosím, vyplňte toto pole.
Zadejte prosím platnou emailovou adresu.

Přihlaste se k odběru e-mailových novinek

Odběr newsletteru prosím potvrďte v doručeném e-mailu.

Sledujte mě:

LinkedIn
YouTube

Zařaďte se i vy mezi mé dlouhodobě spokojené a vážené zákazníky!

Chcete poradit, jak váš projekt vhodně uchopit? Potřebujete znát cenový odhad natáčení, fotografických prací, překladů či výroby webových stránek? Rád s vámi osobně proberu Vaše představy. Společně určitě najdeme ideální způsob jejich řešení!

Zůstaňme i nadále ve spojení! Objednejte si můj newsletter.

Žádný spam, e-mail maximálně párkrát za rok. Odhlášení jedním kliknutím.

Menu

Zůstaňme ve spojení!

Chcete být informováni o novinkách a nabídkách? Objednejte si můj newsletter. Vše zdarma, odhlášení jedním kliknutím.

Odběr newsletteru prosím potvrďte v doručeném e-mailu.